Ünnepi lakomák utáni gyorssegély szerek
Karácsonykor az ünnepi vacsorák, ebédek sorában bizony gyakran feladjuk azokat az egészséges táplálkozásra vonatkozó elveket, amelyeket általában az év többi napján követünk. Ilyenkor még a legmakacsabbak is leállnak egy időre a fogyókúrával – és ez tulajdonképpen nem is elítélendő.
Emésztő szervrendszerünk azonban csak az elfogyasztott ételek mennyisége és tartalma alapján értesül arról, hogy „ünnep” van, ez viszont a máj, a gyomor, az epe és a belek számára sokkal inkább teljes felkészültséget, „csúcsra járatást” jelent….
Nem is könnyen birkóznak meg a megnövekedett feladattal, és jönnek az ünneprontó tünetek: puffadás, hányinger, esetleg hányás, hasi görcsök, hasmenés és egyéb emésztőrendszeri tünetek.
Nézzük röviden, hogyan segíthetnek ezekben az esetekben a különböző homeopátiás szerek?
ARSENICUM ALBUM
Tünetek: szokatlan ételek, túlérett gyümölcs fogyasztása után. Nem bírja az ételnek sem a szagát, sem a látványát. Égő hasi fájdalmak, amint eszik, rögtön hány, utána nagyon kimerül. Belül forrónak érzi magát, mégis fázik, meleg folyadékot kíván, amit apró kortyokban iszik meg. Hasmenés, amely kimarja a végbélnyílást.
Javulás: melegtől, mozgástól, feltámasztott fejjel fekve, meleg italoktól.
Rosszabbodás: hidegtől, hideg ételektől és italoktól, éjjel: éjfél és 2 óra között.
CARBO VEGETABILIS
Tünetek: lelassult emésztés, égő érzés a gyomorban, mely a hátba sugárzik. Puffadás. Hústól, tejtől való undor. Sós, savanyú ételek és a kávé kívánása. Ájulásérzés. Kis erőfeszítéstől is fáradtságot érez.
Javulás: böfögés után, hideg, friss levegőn, vagy ha legyezik a beteget.
Rosszabbodás: későn fogyasztott, nehéz zsíros ételektől, lefekvéskor, este, meleg, nedves időben.
COLOCYNTIS
Tünetek: hirtelen jelentkező, erős, csavaró, görcsös fájdalmak (pl. zsíros ételek által kiváltott epegörcs).Kísérheti hányinger, hányás, nagy mennyiségű híg, zöldes-sárgás hasmenés. Puffadás jellemzi, mely enyhül a has nyomására vagy székletürítés után.
Javulás: melegben, összegörnyedve, vagy ha sikerül megszabadulni a bélgázoktól, széklettől.
Rosszabbodás: ételtől, italtól, gyümölcsöktől. Székletürítés előtt.
IPECA
Tünetek: hirtelen jelentkeznek, makacs hányinger, hányással vagy anélkül. Nehezen emészthető ételek, krémek, disznóhús fogyasztása után. A beteg minden mozgásra érzékenyen reagál, úgy érzi, teste belül forró, kívül hideg. A nyelv általában a hányás ellenére sem lepedékes. A hányás nem hoz megkönnyebbülést. Puffadt, a köldök körül fájó has, böfögés, fokozott nyálzás. Nagy mennyiségű, híg, zöldes, emésztetlen ételt is tartalmazó hasmenés.
Javulás: friss levegőtől
Rosszabbodás: ételszagtól, melegtől, lefekvéskor, mozgástól.
LYCOPODIUM
Tünetek: késői vacsora, puffasztó ételek fogyasztása. Már kis mennyiségű étel evése után is teltségérzet, puffadás jelentkezik. Fokozott a bélgáz képződés, különösen káposztafélék fogyasztása után. Feszítő érzés főleg a has jobb oldalán, de a szelek távozása nem segít. Hányinger, hányás, székrekedés.
Javulás: hűvös levegőtől, laza öltözéktől, mozgástól, meleg ételtől, italtól. Éjszaka.
Rosszabbodás: hideg ételtől, italtól, hajnalban, délután 4 és este 8 között. Feszes öltözéktől.
NUX VOMICA
Tünetek: nagy mennyiségű, zsíros nehéz, fűszeres étel fogyasztása után. A „másnaposság” tünetei jellemzik. Fájdalmas öklendezés. Az étel kőként ül a gyomorban, nehezen tud hányni. Puffadt has, székrekedés és hasmenés váltakozik.
Javulás: melegben, pihenéstől, alvástól, este. A hasra gyakorolt erős nyomástól.
Rosszabbodás: evéstől, alkoholtól, kávétól, hidegben. Érintéstől, zajtól, szellemi megerőltetéstől, érzelmek elnyomásától. Hajnalban 3 és 4 között.
PULSATILLA
Tünetek: éjszakai hasmenés, mely nehéz, zsíros, kalóriadús ételek, tésztafélék, hagyma fogyasztása után alakul ki. Fő jellemző, hogy a tünetek nagyon változékonyak: nincs két egyforma széklete a betegnek. Szájszárazság szomjúságérzés nélkül. A betegnek gyakran jut eszébe olyan étel, melytől rosszabbul érezné magát.
Javul: friss levegőn, kíméletes testmozgástól..
Rosszabbodás: este, melegben, ha a bal oldalán fekszik.
A fenti szerekből a C6, C12 - úgynevezett „alacsony” - potenciákat használjuk, hiszen tüneti kezelést végzünk. A golyócskákat félóránként, óránként kell elszopogatni addig, amíg a tünetek nem javulnak. Készíthetünk oldatot is: 5 golyót feloldunk egy pohár vízben, és a beteg ebből kortyolgasson úgy, hogy a folyadékot hosszabb ideig tartogassa a szájában.
A homeopátiás szerek bevétele mellett egyúttal gondoskodni kell a gyomor-bélrendszer nyugalomba helyezéséről is: azaz érdemes legalább egy napig koplalni, majd fokozatosan visszatérni a normál étkezésre.