Homeopátia, holisztikus gyógyászat, fitoterápia, akupunktúra és hagyományos kínai orvoslás. Mi a közös bennük?
Egy szó, egy név: Svájc.
2009-ben népszavazás döntött ebben az országban. A komplementer gyógyászatot az állami egészségügyi biztosítás támogatja az átlag svájci állampolgár számára 2012-2017-ig.
A szolgáltatásokat átmenetileg téríti meg az egészségbiztosító, mert folyamatban van azon bizonyítékok összegyűjtése, hogy a négy kiegészítő orvosi gyógymód hatékony, eredményes és gazdaságos.
A Belügyminisztérium március végén bejelentette, hogy mára már kiderült, hogy ez a bizonyítás az adott szakterületek teljességére vonatkozóan nem lesz lehetséges. …A kiegészítő orvosi gyógymódok az egészségbiztosító által térített más orvosi szakterületekkel egyenértékűek. Bizonyos feltételek megléte mellett (a szokásos alkalmazás és kutatások, tudományos bizonyítékok, orvosi tapasztalat, képzés) a jóhiszeműség elve alapján az ellátást téríti a biztosító.
Vagyis egyértelművé vált, hogy jelenleg ezen gyógymódok működését a tudomány nem képes teljesen bizonyítani.
Vajon ennek mi lehet a háttérben? A precizitásról, praktikumról, a racionalitásról híres svájciak hisznek egy olyan gyógyításban, amit nem lehet a kémia, biológia nyelvén megmagyarázni? Lehet, hogy kipróbálták és kiderült, hogy működik? Dönthet egy nép maga arról, kitől várja szenvedésében a gyógyulását?
„Még az olyan komoly orvosi szaklapok mint a The Lancet szerint is a hivatalos orvoslás válságban van. A tudományos publikációk nagy része helytelen, reprodukálhatatlan és megbízhatatlan és nem állják ki az ismételt ellenőrzések próbáját. Sajnos a tudósok is tanácstalanok és nem látják a gyors kiutat. A legújabb adatok szerint a Bizonyítékokon Alapuló Orvoslás a gyakorlatban nem annyira működőképes, vagy erőteljes reformra szorul és keresi a kiutat.” „Ha a gyakorlatba ültetés lassan is halad, a hivatalos orvoslás átalakul és egyre inkább integrálódik a komplementer és tradicionális keleti gyógyászattal. A tudományos kutatások hatására egyre inkább teret kap benne a rendszerszemléletű orvoslás a holisztikus nézőpontjával, aminek a kifejlesztését az Európai Bizottság is támogatja."