Szembetegségek

Tisztelt Doktornő!

Szeretném megkérdezni, van-e eredményes homeopátiás gyógymód a szürkehályog-, és a zöldhályog betegségek gyógyítására!
Az utóbbi években megnövekedett szürkehályogos betegek száma esetleg összefüggésbe hozható- e a COVID-dal?
Az oltáskivezetés csökkenthetné-e a műtétre várakozók számát?

Válaszát előre is köszönöm!
 

Orvos válaszol

Kedves Márta!

A szürkehályog gyógymódjáról szóló kérdésére csak hosszú választ tudok adni:
Miért lesz homályos a szem?
A lencse nagyobbrészt fehérjéből és vízből áll, mely ahhoz szükséges, hogy átlátszó maradjon és átengedje a fényt. Ahogy öregszünk, a fehérjék egy része összecsomosódhat és a lencse egy részét elhomályosíthatja. Ez a tényleges szürkehályog, ami idővel nagyobb lesz és a lencse egyre nagyobb részét érinti, így fokozatosan egyre nehezebbé válik a tiszta látás.

Ennek legáltalánosabb oka a növekvő életkor, de bizonyos esetekben összefügghet a genetikával vagy olyan egészségügyi problémákkal is, mint a szembetegségek, diabétesz, sérülés vagy korábbi szemműtét. A szteroidtartalmú gyógyszerek hosszútávú használata ugyancsak hozzájárulhat a szemlencse elhomályosodásához.

Néhány kockázati tényező, amely befolyásolhatja a betegség kialakulását:

  • Napfényből vagy egyéb forrásból származó ultraibolya sugárzás
  • Hipertónia (magasvérnyomás-betegség)
  • Elhízottság (túlsúly)
  • Dohányzás
  • A koleszterinszint csökkentésére használt sztatin típusú gyógyszerek
  • Korábbi szemsérülés vagy szemgyulladás
  • Hormonpótló kezelés
  • Jelentős alkoholfogyasztás
  • Nagy fokú myopia (rövidlátás)
  • Családi kórelőzmény

Látható, hogy a szürkehályog egy krónikusan fennálló probléma talaján kialakult szemlencse károsodás.
A legfontosabb, hogy egészséges életmóddal, táplálkozással és az ártó dolgok kerülésével megelőzzük a kialakulását, mert ha már kialakult a szürkehályog, az egyetlen lehetséges gyógymód a műtét.

A megelőzésben szerepet játszhatnak a Schüssler sók, korai stádiumban Silicea D6 és Calcium fluoratum D6 kúraszerű szedésével lassítható a progresszió, 2x2 tbl-t kell szedni 2 hónapig.

A zöldhályog azaz glaucoma a látóideg panaszainak összefoglaló neve, melyek legjellemzőbb következménye a szem belső nyomásának megemelkedése.  Röviden a következőképpen zajlik: a látóideg rostjainak pusztulása eleinte kisebb-nagyobb kieséseket okoz a látótér vonatkozásában, mely folyamat előrehaladott állapotában bekövetkezik először a látótér-szűkület, majd az összes rost elhalásával a vakság.
Ennek kezelése szigorúan szemész orvos feladata, enyhébb esetekben szemcseppekkel gyógyszeresen csökkenthető a szemnyomás, súlyosabb esetben műtétre is szükség lehet.

Mint minden egyéb betegség tekintetében, a glaucomát illetően is igaz a mondás, mely szerint könnyebb megelőzni, mint gyógyítani. Az elsődleges glaucoma esetében nincs mód a megelőzésre, lévén genetikai, vagy akár veleszületett probléma is lehet. A másodlagos zöldhályog azonban sok esetben megelőzhető, amennyiben rendszeresen részt veszünk szűrővizsgálatokon és idejében megkezdjük a kezelést. Emellett sokat tehetünk a glaucoma megelőzése érdekében, ha ügyelünk a vércukor-szintünkre, a vérnyomásunkra, ha mérsékeljük a szénhidrátban dús ételek fogyasztását, megtanuljuk kezelni a stresszt és rendszeresen sportolunk, tehát a helyes életmód nagyon fontos itt is.

(forrás: zeiss.hu, eoptika.hu)  

A zöldhályog krónikus betegség, ha homeopátiás kiegészítő kezelést is szeretne valaki alkalmazni a szemészeti kezelés mellett, akkor keressen fel egy homeopata orvost, aki személyre szabott homeopátiás szert javasol a tünetek enyhítésére.

Az oltások és a szürkehályog esetleges kapcsolatáról feltett kérdésére nem tudok pontos választ adni, mivel nem tudok olyan tanulmányról, mely azt vizsgálja, hogy a covid oltást kapott pácienseknél gyakoribbá vált-e a szürkehályog.

Az oltáskivezetéssel kapcsolatos kérdésére is csak azt tudom válaszolni, amit fent leírtam, kialakult szürkehályog gyógymódja a műtét. A megelőzés a fontos. A szürkehályog un. sok okú, multifaktoriális betegség, nem tudjuk, hogy az oltás játszik-e bármilyen szerepet a szürkehályog kialakulásában, ezért az oltáskivezetés hatása sem bizonyított.
Mindenesetre nagy általánosságban elmondható, hogy az oltás okozta megterhelés az oltóanyagból készült homeopátiás szerekkel, un.oltási nozódákkal csökkenthető.

Üdvözlettel,
dr. Tóth Marian

A homeopata.hu oldalain található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük, minden esetben forduljon homeopátiás képzettséggel rendelkező orvoshoz, gyógyszerészhez!

A homeopátiás készítmények hatásossága a hagyományos (allopátiás) gyógyszerekéhez hasonló klinikai vizsgálatokkal általánosan nem igazolt.

A homeopátiás gyógyszer szedése nem helyettesíti az orvossal történő konzultációt, a diagnózis megállapítását és a javasolt egészséges életmódot. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét! Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha a tünetei az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által megadott időn belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.