Széklet visszatartás

2 hónap múlva 7 éves kisfiam bekakilási gondokkal küzd. Rendszeresen bekakil, van, hogy csak kicsit keni össze az alsóját, 1-2 megszáradt golyócska marad a farpofái közt, van, hogy nagyobb mennyiség kijön, de sosem ürül ki teljesen. Olyan, mintha elindulna a székelés és a folyamat közben visszatartaná, elállítaná. WC-re nem indul el, amikor rájön a székelési inger. Ha szólunk, hogy most induljon el, mert észrevesszük az arcán, hogy kakilnia kell, akkor is megtagadja. Az az igazság, hogy valószínűleg sosem vált szobatisztává, soha nem volt olyan időszak, hogy 1-2 hétnél tovább ne történt volna balesete. A reggeli rutinja része, hogy ráül a WC-re, olvasgat és közben az esetek 80%-ban van is produktum. Ha reggel nem sikerül kakilnia a WC-be, napközben szinte biztos, hogy bekakil, de még olyankor is, amikor reggel sikerült kakilnia. A gyerekorvos javaslatára 2 hete tehéntej mentes diétát követ, azóta még rosszabb lett a helyzet, minden nap, néha többször is bekakil. Fél éve jár pszichológushoz, hogy felderítsük lelki eredetű-e probléma, a pszichológus szerint ha lelki eredetű is a gond, nem csak az, szerinte szervi is lehet, mert nem volt egyszer sem egyfolytában fél év, amikor balesetmentes lett volna. Ha bekakil, érezhetően szaga van, nem szól, nem vallja be, ha rákérdezünk le is tagadja és dühös, ha meg szeretnénk tisztítani. Jövő péntekre kaptunk gasztroenterológiára időpontot, hogy ott is megvizsgálják.
Szeretnék érdeklődni, hogy van-e olyan homeopatikum, amit alkalmazhatnánk ilyen probléma esetén, ami segíthet.

Mit tudnának ajánlani, milyen vonalon induljunk még el?

Nagyon szépen köszönünk minden javaslatot!

Orvos válaszol
Kedves Patrícia!
 
A széklet visszatartás 2-4 éves kor között gyakori a gyermekeknél. (pszichológiailag ún. anális korszak), max 6-8 hónapig szokott tartani, de lehet táplálék allergia, illetve mentális zavarok tünete is. Ezért indokolt lehet legalább 4 hetes próbadiéta (jelen esetben tejfehérjére), hogy hogyan változik a tünet.
Ha hónapokig tart, érdemes lenne tejfehérje allergiát vagy lisztérzékenységet kizárni. 
 
Addig is széklet lazítót javaslok 2 hónapig. Emellett homeopátiás kezelést is jónak tartok. (kapható:Simon patika, Róna patika)
heti rendszerben ismételgessék 4 hétig.
Hétfő-kedd-szerda: Silicea C 12 vagy C15 2x3 golyó (lehet fél dl vízben oldani, kortyoltatni)
csütörtök-péntek-szombat:Magnezium-carbonicum C 12 vagy C15 2x3 golyó (lehet fél dl vízben oldani, kortyoltatni)
Vasárnap szünnap.
Ha fáj a hasa, csak akkor kell beavatkozni, és ez nem függ a napok számától (ha ki tudja nyomni, akár hetente is kakilhat): glicerines kúp illetve infúziós oldattal beöntés a lehetőségek. 
 
Diéta: rostdús étrend, sok zöldség, gyümölcs (kivéve banán és alma). A növényi tejek is hajtós hatásúak.
Fontos, hogy a család gondolkodása a gyermek előtt ne a székelés körül forogjon, mert a gyermekek azt látják, hogy hatalmuk van a szülők felett. 
Ha a fenti kúra nem segít, akkor forduljon homeopata gyermekorvoshoz, hogy a személyiségét megismerhessék és jobb alkati szert válasszanak a számára.

Üdvözlettel:

Dr. Sal Péter

A homeopata.hu oldalain található információk, szolgáltatások nem helyettesíthetik szakember véleményét, ezért kérjük, minden esetben forduljon homeopátiás képzettséggel rendelkező orvoshoz, gyógyszerészhez!

A homeopátiás készítmények hatásossága a hagyományos (allopátiás) gyógyszerekéhez hasonló klinikai vizsgálatokkal általánosan nem igazolt.

A homeopátiás gyógyszer szedése nem helyettesíti az orvossal történő konzultációt, a diagnózis megállapítását és a javasolt egészséges életmódot. A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét! Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha a tünetei az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által megadott időn belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.