Összefoglaló franciaországi háziorvosok homeopátiás gyógyszerfelírásának gazdasági hatásairól. Forrás: Health Economics Review 2015, 5:18 [1]
Hagyományos, homeopátiás és kevert típusú praxisokban vizsgálták a konzultációs-, gyógyszer- és járulékos költségeket. 800 francia háziorvos különböző típusú kezeléseinek költségvonzatait hasonlították össze. 36 %-kal alacsonyabb egészségügyi kiadást számoltak a homeopátiás praxisokban a TB terhére, mint a hagyományos praxisokban,nagyrészt a kevesebb hagyományos gyógyszer felírásának köszönhetően, de kevesebb volt a táppénzes napok, a szakorvosi beutalások, kiegészítő vizsgálatok száma is. A homeopátiát alkalmazók életminősége jobb kevesebb krónikus betegségük miatt.
Az egészségügyi hatóságok folyamatosan olyan új lehetőségek után kutatnak, melyekkel fenntarthatóak az egészségügyi kiadások. Ennek érdekében
összehasonlították a franciaországi háziorvosok különböző típusú kezeléseinek költségvonzatait (EPI 3 felmérés).
Hagyományos, homeopátiás és kevert típusú praxisokban vizsgálták a konzultáció költségét, a gyógyszerköltséget és ezek összegét. Külön számolták a társadalombiztosítás (TB) terhére, és külön a kiegészítő (KB) biztosítás terhére vagy önköltségként elköltött összegeket, valamint az ezekből származó összesített egészségügyi kiadásokat.
Egyetlen nap betegforgalmát értékelték egy-egy háziorvosi rendelésen 2007 márciusa és 2008 júniusa között. Véletlenszerűen választottak ki a nyilvántartásból kb. 800 háziorvost. A felmérésbe vont közel 7000 páciens átlagos életkora nagyjából megegyezett az egyes praxisokban.
A homeopátiás praxisoknak a TB terhére költött egészségügyi kiadásai 36 %-kal alacsonyabbak voltak, mint a hagyományos praxisoké, összkiadásuk 20 %-kal maradtak el a hagyományos praxisokéhoz képest.
A megtakarítás nagyrészt a jóval kevesebb hagyományos gyógyszer felírásának tulajdonítható (itt 35 %-os csökkenést mértek), a konzultációk költsége ugyanis némileg magasabb a homeopátiás praxisban, mint a hagyományosban. A kevert típusú praxisok a hagyományos praxisoknál szintén „költségkímélőbbek”, igaz, csak kis mértékben (6 %).
A homeopátiás orvosok kevesebb pszichotróp gyógyszert, antibiotikumot és nem-szteroid gyulladáscsökkentőt írtak fel.
Ami még nagyon lényeges, hogy a homeopátiás praxisokban kevesebb volt a táppénzes napok, a szakorvosi beutalások, a kiegészítő (labor, képalkotó) vizsgálatok, ápolási napok száma is. A homeopátiás praxisokban több volt a nő, fizikai életminőségüket jobbnak értékelték, kevesebb krónikus betegségük volt. A hagyományos és a kevert praxisok páciensei között nem volt lényeges különbség életminőségük tekintetében.
Forrás