A homeopátia hatékonyságát RCT-k is igazolják. Rövidítve RCT-nek nevezik a véletlen besorolású, kontrollált klinikai vizsgálatot. Homeopátiás RCT-k különféle gyűjteményei megtalálhatók a cikk végén.
Összesen 163 homeopátiás randomizált, kontrollált vizsgálatot publikáltak [1] jóminőségű tudományos lapokban (2016. decemberig):
-
41%-uk pozitív eredményű
-
7% negatív eredményű
-
52%-ról nem állapítható meg, hogy pozitív vagy negatív.
35 féle betegségben hatékony a homeopátiás kezelés az eddigi szisztematikus áttekintések és/vagy RCT-k alapján. A fenti százalékos adatok hasonlóak ahhoz, amit az orvosi beavatkozások Cochrane adatbázisának elemzésével [2] találtak a kutatók. A Cochrane-on kívül a BMJ neves orvosi lap kutatói is arról számoltak be, hogy az orvosi eljárások feléről nem tudjuk [3], milyen hatásúak.
A homeopátiában különösen fontos felvetni a következő kérdéseket: mire jó, és mire nem jó vizsgálati módszer az RCT? Melyek az RCT-k előnyei és korlátai? [4] Segíti-e vagy sem az orvost a gyógyításban? Hagyatkozhatunk-e csak RCT-kre és szisztematikus áttekintésekre, mint mai aranystandardokra, vagy másra is szükség van az eredményes gyógyításhoz?
Tudományos homeopátiás vizsgálatok cikkgyűjteményei (angol nyelven)
Annak a 35-féle betegségnek a vizsgálatai [5], melyekben hatékonynak találták a homeopátiát, megtalálhatók az Európai Homeopátiás Bizottság oldalán, A-tól Z-ig, PubMed linkekkel. Az itt felsorolt betegségek pl. hörghurut, középfülgyulladás, megfázás, allergia, influenza, gyermekkori hasmenés, postoperativ ileus, szepszis, krónikus fáradtság szindróma, fibromialgia, reumatológiai betegségek, depresszió, álmatlanság, szédülés, stb.
Az ECH oldalán megtalálható továbbá a fent említett 163 RCT [6]. 77-féle betegséget fednek le, közülük 36-féle betegségben megismételt vizsgálatok is történtek. Mivel az egyes vizsgálatok nagyon különböző felépítésűek voltak, és a résztvevők száma is relatíve alacsony volt, csak kevés betegség esetén jutottak a kutatók következetes, konzisztens eredményre.
CORE-Hom: folyamatosan frissülő ingyenes adatbázis, jelenleg 1120 klinikai vizsgálattal. Regisztráció szükséges. Elérhető 2 helyről, melyek egymással együttműködnek: HRI oldaláról [7] és a Carstens Foundation oldaláról [8].
Dr. Nancy Malik oldalán [9] (magyarul tájékoztató itt) több, mint 45 cikk letölthető és teljes terjedelmében olvasható (2011-ben frissült, 130 cikk linkjével, melyek elérhetősége változhat), a legnevesebb folyóiratokban jelentek meg. A homeopátiás kezelést különféle betegségekben alkalmazták, pl. asztma, szénanátha, melléküreg gyulladás, pikkelysömör, alvászavar, krónikus fáradtság szindróma, gyermekkori hasmenés, ízületi fájdalom, középfülgyulladás, szédülés, szívelégtelenség stb. Az embereken végzett kezeléseken túl a honlapon említenek állatokon, növényeken végzett vizsgálatokat, valamint alapkutatás jellegű fizikai kísérleteket is.
Robert Medhurst ausztrál homeopata válogatása [10] (magyarul tájékoztató itt) 449 absztrakt linkjét tartalmazza (elérhetőségük változhat), 2016 augusztusáig dolgozza fel a homeopátiával kapcsolatos humán, állati, növényi és in vitro tudományos vizsgálatokat. A vizsgálatokat olvasva láthatjuk, hogy a homeopátia pozitív hatását valójában számos, jól megalapozott objektív kutatás igazolja.
Forrás
- [1] ECH Experimental http://homeopathyeurope.org/experimental-studies/
- [2] Cochrane https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17683315
- [3] Mennyire hatásosak az orvosi beavatkozások?
- [4] Melyek az RCT-k előnyei és korlátai?
- [5] ECH 35 betegség http://homeopathyeurope.org/medical-conditions-with-positive-conclusions...
- [6] ECH 163 RCT http://homeopathyeurope.org/clinical-trials-references/
- [7] HRI https://www.hri-research.org/resources/research-databases/core-hom/
- [8] Carstens http://archiv.carstens-stiftung.de/core-hom/login.php
- [9] Nancy Malik https://drnancymalik.wordpress.com/article/scientific-research-in-homeop...
- [10] Robert Medhurst http://hpathy.com/scientific-research/an-update-on-research-in-homeopathy/