Növénycsalád: Droseraceae-Harmatfűfélék
Előfordulás: Észak-Európa, Ázsia, Észak-Amerika lápos területein élő húsevő növényfaj
Vezértünetek: Éjszaka, mellkasi fájdalommal járó, rohamokban jelentkező görcsös köhögés, miközben a páciens oldalról fogja a mellkasát.
Alkalmazás: A Drosera kimondottan a légutakra fejti ki hatását. Korábban a tuberkulózissal szembeni ellenálló képesség növelésére használták. A páciens ingerült, apróságokon felizgatja magát. Jellegzetesek az éjszakai köhögő rohamok, melyek olyan sűrűn követik egymást, hogy a páciens nem kap levegőt. Előfordulhat szünet nélkül tartó, fullasztó köhögés. A köhögés öklendezéssel és hányással is járhat. a mellkas összeszorul. Beszédtől, énekléstől erősödnek a tünetek. Köhögés következtében, vagy előrehajló testhelyzetben orrvérzés jelentkezhet. Ujjain az izmok görcsbe rándulhatnak, melyekből akár írógörcs is kialakulhat. Fájdalom a csontokban és a végtagokban, mintha túl kemény matracon feküdne az ember. A beteg állandóan fázik, még betakarva is. Fekvő testhelyzetben, éjfél után, nevetéstől, énekléstől, melegben, hideg és savanyú ételek fogyasztása után erősödnek a panaszok. A mellkasra gyakorolt nyomás hatására és szabad levegőn javul a beteg állapota.
Hatóanyagok: Naftokinon-származékok, drozeron, flavonoidok, nyálkaanyagok, a mirigyszőrök váladékában fehérjebontó enzimek.
Előállítás: A virágzás kezdetekor szedett friss növény egésze.