A brüsszeli székhelyű ECH (European Committee for Homeopathy, Európai Homeopátiás Bizottság) közleményt adott ki az EASAC (European Academic Science Advisory Council, Európai Tudományos Akadémiák Tanácsadó Testülete) állásfoglalásával kapcsolatban.
Az ECH közleményében leszögezi: az az állítás, miszerint nincs bizonyíték a homeopátia hatásosságára, három hibás kutatási vizsgálaton alapul. Továbbá, az akadémiai állásfoglalás nem tekintette át azt a számos vizsgálatot, mely a homeopátiára nézve pozitív eredményre jutott [1]. Ez a kiválasztási torzítás súlyosan aláássa az EASAC azon állítását, hogy következtetései „kiváló tudományos alapúak”.
Az EASAC állásfoglalás az alábbiakon alapul:
- A brit alsóház Tudományos és Technológiai Bizottságának 2010-es, a homeopátiáról készült jelentése, melyet az angol kormány elutasított, s mellyel kapcsolatban rögtön a kiadását követően 70 képviselő aláírásával kifejezte elégedetlenségét a vizsgálat lefolytatásának módja miatt [2].
- Ausztrál Nemzeti Egészségügyi és Orvosi Kutatási Tanács (NHMRC) 2015-ös állásfoglalása, melyet a készítése során elkövetett számos szabálytalanság miatt jelenleg az ombudsman vizsgálja [3].
- A 2005-ben Shang által készített áttekintés, mely arról számolt be, hogy 110-110 homeopátiás és konvencionális orvoslás területén végzett tanulmányt hasonlított össze, és arra a következtetésre jutottak, hogy a homeopátia nem hatásosabb, mint a placebo. Azonban a végkövetkeztetés a 110 tanulmányból mindössze 8 elemzésével készült, amelyek egyike sem a szokásos homeopátiás ellátást vizsgálta [4].
EASAC munkacsoportja egyetlen, homeopátiás kutatásban jártas szakértőt sem vont be állásfoglalásának megalkotásakor. Másfelől, a munkacsoport egyik tagja egy országos szkeptikus egyesület korábbi elnöke. Ez ellentétes az EASAC azon megállapításával, hogy az állásfoglalást „irányadó és pártatlan szervek” készítették.
Következésképpen az EASAC ezen állásfoglalása nem használható fel politikai döntéshozatalra olyan fontos területen, mint az európai állampolgároknak a gyógymód szabad megválasztásához való joga.
A homeopátia bizonyítékairól, kutatásokról és a szokásos félreértésekről szóló bővebb információkhoz látogasson el a Homeopátiás Kutatóintézet (HRI) oldalára [5].
2017. október 2.
- [1] https://www.hri-research.org/resources/essentialevidence/
- [2] http://www.parliament.uk/edm/2009-10/908
- [3] https://www.hri-research.org/resources/homeopathy-the-debate/the-australian-report-on-homeopathy/
- [4] https://www.hri-research.org/resources/homeopathy-the-debate/the-lancet-paper-by-shang-et-al/
- [5] https://www.hri-research.org/resources/homeopathy-faqs/there-is-no-scientific-evidence-homeopathy-works/